Monitoring Çözümleri

Devament Teknoloji > Monitoring Çözümleri

Sistem ve ağ yapısında kullanılan, donanımdan yazılıma kadar bütün bir yapıyı yada istenilen ve önemli görülen yapının durumunu izleme ve kontrol altına alma işlemine monitoring diyebiliriz.

 

Monitoring Neden Yapılır?

 

Kısaca veri merkezinizde olup bitenleri bilmek ve anlık müdahalelerde bulunmak adına monitoring yapılır. Örnek olarak Sunucu(Server) ve Veri Depolama ünitelerinde(Storage);

  • Disklerinizin kullanım oranları ve zamanla kapasitenin büyüme oranları nasıl?
  • Donanımsal bir arıza durumu var mıdır?
  • Gün içerisinde bellek (memory) kullanım durumları?

 

Sistem ve ağ yapısını izlemek(monitoring), sistem ve ağ yapısında oluşabilecek olası hataları ve hatalara yakın durumları öğrenmenize ve anlık müdahale ederek, sistem ve ağ yapısının çalışmasına sorun teşkil edecek durumları kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Böylece veri merkezinizde kurmuş olduğunuz yapının sağlıklı ve kararlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Örnek olarak;

  • Bazı uygulamalar yada kullanılmayan servisler gereksiz yoğunluklar oluşturmakta
  • Disk doluluk oranının %90’lara ulaştığını bilmek

 

Genel çerçevede izleme (monitoring) işlemini 3 bölümde inceleyebiliriz

 

1- Performans:

 

Veri merkezinizde bulunan sistem ve ağ yapısının performans değerlerini izleyerek anlık durum kontrolü yapabilirsiniz. Ayrıca geçmişe dönük raporlamalar oluşturarak şuan ki ihtiyaçlarınızı ve geleceğe dönük ihtiyaçlarınızı ortaya koyma adına ihtiyaç planlaması da yapabilirsiniz.

 

2- Alarm-Uyarı-Kritik-Bilgi:

 

Veri merkezinizdeki, sistem ve ağ yapısında oluşan hatalardan anlık haberdar olma ve oluşabilecek olan hatalarında önüne geçebilmek adına yapılan izleme(monitoring) yapısıdır. Alarm-Uyarı-Kritik-Bilgi yapısını nasıl bir bilgilendirme istiyorsak, ayarlayıp anlık, günlük haftalık olarak haberdar olma planlaması yapabiliriz.

 

3- Log:

 

Veri merkezinizde bulunan her bir yapının bir loglama mekanizması vardır. Bu mekanizma sistem ve ağ üzerinde yapılan bütün işleri kayıt altında tutmaktadır. Bundan dolayı istenmeyen bir durum olduğunda ilk başvurulan yerlerdir. Bu yapı hem güvenlik hem de izleme açısından son derece önemlidir. Ayrı ayrı bütün bir yapının loglarını toplayıp incelemek yerine, tüm yapının loglarını merkezi bir yerde toplayıp yönetilmesini sağlayabiliriz.